7 sposobów na oszczędzanie wody w łazience

7 sposobów na oszczędzanie wody w łazience

1. Krany, rury 

Czasem możemy nie zauważyć lub uznać, że to drobna usterka, kiedy kapie kran czy nieznacznie cieknie któraś z rur. Jednak jeśli będziemy to regularnie sprawdzać, to nie tylko możemy szybko usunąć usterki, ale też oszczędzić znaczne ilości wody, bez żadnego wysiłku. Pamiętajmy też o dokręcaniu kranu za każdym razem, gdy kończymy z niego korzystać, tak, by samemu przez nieuwagę nie powodować utraty dużej ilości wody.

2. Toaleta 

Warto przyjrzeć się oszczędności jaką może wygenerować domowa toaleta. Będzie znacznie bardziej efektywna jeśli zamienimy ją na taką, która posiada dwa poziomy spłukiwania, które można dostosować do potrzeb. 

Dodatkowo oszczędność będzie jeszcze większa, jeśli zrezygnujemy z wykorzystywania toalety jako śmietnika. Chusteczki czy płatki kosmetyczne nie tylko marnują ogromne ilości wody i mocno zwiększą nasze rachunki. Mogą też spowodować zatkanie domowych rur i doprowadzić do poważnej awarii, z którą będziemy musieli się zmierzyć.

3. Prysznic oraz kąpiel

Prysznic jest znacznie bardziej oszczędną alternatywą dla kąpieli. I może być bardzo efektywna, jeśli będziemy pamiętać o tym, żeby nie trwał dłużej niż to konieczne. Każda minuta lecącej pod prysznicem wody to w przybliżeniu 9,5 litra zużytej wody, więc każda minuta ma znaczenie. Minut będzie także mniej, gdy będziemy zakręcać wodę podczas namydlania.

Dodatkową oszczędność w przypadku prysznica może nam dać dobrze dobrana słuchawka, która pozwoli dostosować strumień wody tak, by jej nie marnować ale też nie zmniejszać komfortu.

4. Żel czy mydło

Co ciekawe mycie się mydłem o neutralnym pH jest lepszym wyborem pod względem zużycia wody. Dlaczego? Ponieważ mniej wody potrzeba do zmycia mydła niż żelu, co sprawia, że jest rozwiązaniem bardziej efektywnym.

5. Mycie zębów, golenie

Zmarnujemy znacznie mniej wody, gdy nie pozwolimy wodzie swobodnie wypływać podczas mycia zębów, czy golenia.

6. Pranie

Każde uruchomienie pralki to zużycie wody, które można ograniczyć, gdy poczekamy aż uzbieramy odpowiednio dużo brudnych rzeczy. 

7. Ciepła woda

Jeśli na ciepłą wodę w kranie musimy zwykle czekać lub gdy ustawienie odpowiedniej temperatury zajmuje nam kilka chwil, warto pomyśleć o zbieraniu jej w naczyniu. Następnie możemy jej użyć do podlewania kwiatów, sprzątania czy nawet przelewania toalety. A każda chwila niepotrzebnie lecącej swobodnie wody to nawet w ujęciu dziennym wiele zmarnowanych litrów.

Wyposażeni w powyższą wiedzę szybko będziemy mogli zauważyć zmiany w naszym domowym budżecie. Pieniądze po prostu przestaną nam wyciekać niczym z cieknącego kranu.

Close Menu
Skip to content