Światowy Dzień Wody 2025
stempel5

Obieg wody – naturalny recycling

Woda porusza się z powierzchni do nieba i z powrotem. Ma 4 stadia: 1.parowanie (woda zamienia się w parę) 2. kondensacja (para chłodzi się tworząc chmury) 3. opady(deszcz, śnieg) 4. zbieranie (woda wraca do rzek, oceanów i zbiorników podziemnych)

Każda kropla wody, którą dziś pijemy jest częścią nieskończonej podróży przez miliardy lat!

Prawie 97 procent wody na ziemi to woda słona lub nienadająca się do picia. Tylko 3 procent nadaje się do picia i 2/3 z tych 3% znajduje się w lodowcach lub w innych, niedostępnych miejscach np. bardzo głęboko pod ziemią.

stempel5

Parowanie i kondensowanie: tworzenie chmur

Czy wiesz, że to słońce jest silnikiem obiegu wody?Podgrzewa wodę z ziemi, oceanów, jezior i rzek powodując ich parowanie. Kiedy woda paruje, wznosi się w powietrze, ochładza się i zamienia w maleńkie kropelki, formułując chmury. Czasami chmury zbierają tak dużo wody, że „pękają”, powodując deszcz czy śnieg, który wraca z powrotem na ziemię.

stempel5

Opady i zbieranie wody: woda wraca na ziemię

Kiedy chmury stają się ciężkie, grawitacja wypycha wodę z powrotem na ziemię w postaci opadów. W zależności od temperatury, może być to deszcz, śnieg, grad, deszcz ze śniegiem. Po tym jak spadnie jest zbierana w zbiornikach, rzekach, jeziorach, oceanach, rozpoczynając cykl od nowa.

ikony WWD25-01

Ta sama ilość wody, która istnieje dziś, istniała, kiedy powstała ziemia – ponad 4,5 miliarda lat temu.

stempel5

Rola lodowców: Zamrożone ziemskie „wieże wody”.

Lodowce są gigantycznymi magazynami  świeżej wody. Przechowują około 70 % świeżej wody na ziemi. Podczas cieplejszych okresów, lodowce powoli topnieją, uwalniając wodę, którą przetrzymują. W wielu częściach świata pomaga to w transportowaniu wody w inne miejsca. Lodowce są także kluczowe w procesie regulacji klimatu ziemi. Jednakże, ponieważ klimat się zmienia, lodowce topnieją szybciej niż wcześnej, co może zmieniać cykl wody w sposób, który będzie miał wpływ na ludzi i środowisko.

stempel5

Woda: podróże w czasie

Wiesz, że woda, której używamy dziś to ta sama woda, która była na ziemi w epoce dinozaurów? Woda jest nieustannie recyklingowana, albo poprzez naturalne procesy, albo przez ludzi, jak np. przez Hydrosferę Józefów- zarówno w Stacji Uzdatniania Wody, jak i w oczyszczalni. Więc każda kropla wody, jaką dziś wykorzystujemy mogła być częścią prehistorycznej rzeki, lub pił ją dinozaur.

ikony WWD25-02

Chmury mogą ważyć nawet 500 000 kilogramów. To dlatego, że składają się z niezliczonej ilości kropli wody. Kiedy stają się zbyt ciężkie, spadają znów na ziemię.

stempel5

Lodowce – dlaczego konieczne jest działanie? 

Lodowce to jedne z najważniejszych źródeł wody pitnej na ziemi. Z powodu zmian klimatu topnieją i tracą swoją masę. Podwyższają poziom oceanów i zagrożone są dostawy wody dla miliardów ludzi. Poprzez spowolnienie globalnego ocieplenia do 1,5 C możemy spowolnić topnienie lodowców, pomagając zachować te ważne źródła wody. Adaptacja do zmieniającego się klimatu jest również kluczowa – to oznacza budowanie coraz lepszych systemów zarządzania wodą oraz przygotowywanie społeczności na zmieniającą się dostępność wody.

Strefa dla dzieci

Niesamowity obieg wody

Skąd pochodzi woda?

Co się dzieje z wodą, którą wykorzystujemy na codzień?

Porozmawiajmy z najmłodszymi

Młodsze dzieci

  1. Co dzieje się z wodą kiedy się gotuje?
  2. Dlaczego chmury są ważne?
  3. Jak sądzisz, co się dzieje z rzekami i jeziorami, gdy lodowce topnieją?
  4. Jak sądzisz, jak uzdatnianie wody,  którym też się zajmujemy w Józefowie pomagają nam oczyszczać wodę?

Następnym razem, gdy spadnie deszcz, zastanów się, jaką podróż odbyła woda, żeby stała się deszczem? Może to narysujesz lub napiszesz wiersz?

Starsze dzieci

  1. Jak sądzisz – w jaki sposób cykl obiegu wody wpływa na pogodę?
  2. W jaki sposób możemy oszczędzać wodę pitną, której i tak na ziemi jest bardzo mało?
  3. Jak topniejące lodowce wpływają na oceany? W jaki sposób dotyka to społeczności mieszkających na wybrzeżach?
  4.  Jaką rolę spełniają stacje uzdatniania wody w zapewnieniu zrównoważonych dostaw wody dla coraz większej liczby ludzi?
Close Menu
Skip to content