Światowy Dzień Wody 2023
swiatowy dzień wody logo_2-01

Wybierz coś dla siebie lub podejmij inną aktywność. Ty jesteś zmianą. Nawet najmniejsza zmiana przyczynia się do ratowania zasobów wody.

Oszczędzaj wodę

Przejrzyj krany, rury – sprawdź czy nie ma przecieków, zwróć uwagę jak długo bierzesz prysznic – może możesz go trochę skrócić? Zakręcaj kran, gdy myjesz zęby, niech woda nie leci swobodnie, gdy przygotowujesz jedzenie i myjesz naczynia.

Nie zanieczyszczaj

Nie wyrzucaj resztek jedzenia, olejów (ogólnie tłuszczów),leków i chemikaliów do toalety i rur kanalizacyjnych. Nie pozbywaj się też odpadów sanitarnych takich jak pieluchy do ciągów kanalizacyjnych. To utrudnia lub nawet uniemożliwia oczyszczenie wody i przywrócenie jej naturze.

Staraj się jeść produkty lokalne

Produkty wytwarzane lokalne są korzystniejsze ogólnie dla środowiska, ale też konkretnie dla wody. Efekt możemy wzmocnić wybierając produkty, które zużywają jej mniej. Takiej informacji możemy poszukać w internecie lub bezpośrednio na produktach, które kupujemy.

Nie marnuj jedzenia

Staraj się ograniczać wyrzucanie jedzenia. Globalnie marnowane jest ok. 1/3 wyprodukowanego jedzenia. Zredukowanie ilości tego co wyrzucamy redukuje nadmierną potrzebę produkcji jedzenia, podczas której zużywa się ogromne ilości wody. 
Ograniczając wyrzucane jedzenie oszczędzamy wodę!

Chroń naturę

Możesz zasadzić drzewo lub utworzyć deszczowy ogród. Te naturalne sposoby mają swój wkład w zapobieganie powodziom i pozostawanie wody w naturalnym obiegu.

Bierz udział w sprzątaniu

Weź udział w lokalnych akcjach związanych z oczyszczaniem środowiska. Sprzątanie okolic rzeki, plaży.

Bądź ciekawy

Dowiedz się skąd pochodzi woda, która trafia do Twojego domu – tego dowiesz się na Stacji Uzdatniania Wody. 
Odwiedź naszą Józefowską oczyszczalnię, by sprawdzić, co dzieje się z wodą, którą zużywasz.

Dla dzieci

swiatowy dzień wody logo_2-01
kwiat-01

Gra

Działajmy!

W domu lub w szkole przygotowujemy karty lub karteczki do losowania. Będą na nich opisane czynności – wyzwania związane z oszczędzaniem wody. 
Wyzwania do wypełnienia na karteczkach:
– zakręcaj kran podczas mycia zębów,
– myj rower używając wiaderka z wodą i gąbką zamiast węża z bieżącą wodą,
– kwiaty w ogrodzie lub na parapecie podlewaj konewką. Jeśli w konewce zostanie więcej wody niż potrzebowałeś, nie wylewaj jej – zostaw ją na kolejne podlewanie,

– myjąc naczynia w zlewie zakręcaj wodę, a jeśli używasz zmywarki pamiętaj, żeby załadowywać ją do pełna,

a jeśli masz własny pomysł – dodaj go na karteczce.

 
liść-01

Osoba, która wylosuje poszczególne wyzwanie musi przez np. 2 tygodnie pilnować jego stosowania. Wygrywa ten, który zawsze o tym pamiętał. Dla ułatwienia wyzwania, karty z zadaniami możemy przykleić na tablicy szkolnej lub w domu na lodówce, aby o nich pamiętać.

Close Menu
Skip to content