Światowy Dzień Wody
Nagłówek slajdu
Jestem treścią tego slajdu.Kliknij przycisk edycji, aby zmienić ten tekst. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Kliknij tutaj

Światowy Dzień Wody 2022

2022

swiatowy dzień wody logo_2-01

Wody gruntowe to niewidoczny skarb naszej planety

W najbardziej suchych częściach świata jest to często jedyna dostępna dla ludzi woda. Co ciekawe, prawie cała słodka woda dostępna na ziemi to właśnie woda gruntowa. Każdego dnia jest ona wykorzystywana w szeroko pojętym rolnictwie, w systemach sanitarnych, czy w przemyśle. Dlatego tak szczególnie ważne jest, abyśmy korzystali z jej zasobów w zrównoważony sposób .

W wielu miejscach na świecie występuje nadmierna eksploatacja wód gruntowych. Oznacza to, że więcej wody jest wydobywane niż można to uzupełnić przez opady deszczu czy śniegu.

Dużym problemem na świecie jest też zanieczyszczenie wód gruntowych przez działania przemysłowe. Szacuje się, że doprowadzenie do stanu zdrowia zanieczyszczonych wód gruntowych może zająć dziesiątki a nawet setki lat.

Dbajmy więc o skarb, którym są wody gruntowe nie eksploatując ich ponad miarę i nie dopuszczajmy do ich zanieczyszczania. Wody gruntowe powinny służyć następnym pokoleniom. 

Pamiętajmy, że bez wody nie ma życia.

W Światowy Dzień Wody zachęcamy mieszkańców Józefowa do zamiany kupowanej w sklepach butelkowanej wody na nasza Józefowską kranówkę. Jej jakość kontrolujemy na bieżąco. Wyniki przeprowadzanych testów i badań dają nam powód do prawdziwej dumy. Aktualne badania zawsze możesz sprawdzić na naszej stronie internetowej.

Po prostu warto wziąć szklankę, odkręcić kran i przekonać się samemu jak wspaniale smakuje nasza woda:)

Pijąc naszą Józefowską kranówkę nie tylko zmniejszasz ilośc plastykowych odpadów, ale też dbasz o poziom wód gruntowych na naszej planecie. A właśnie wody gruntowe są tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Wody.

Strefa dla dzieci

swiatowy dzień wody logo_2-01

Gra 1

Zobacz - wszyscy składamy się w 70 procentach z wody.

Połóż się na dużej karcie papieru i poproś rodziców lub koleżankę albo kolegę o odrysowanie twojej postaci flamastrem lub kredką. Następnie wstań i pokoloruj na niebiesko część ciała od stóp do ramion. Zobacz pokolorowałeś ok 70 procent postaci. Tyle wody każdy człowiek ma w swoim ciele. 

Jeśli nie masz tak dużego arkusza papieru do odrysowania swojej postaci możesz też położyć się na podłodze i poprosić o odrysowanie swojej postaci zmywalną kredką lub kredą.

Gra 2

Dowiedz się, ile mamy dostępnej wody na świecie

Czego potrzebujemy do zabawy?

  1. wiaderko
  2. pusty słoik
  3. łyżka
  4. dwie szklanki

1.

Napełnij 20 litrowe wiadro wodą (po zabawie można tą wodę użyć do podlania kwiatów lub mycia podłogi). Wyobraź sobie, że ta woda to cała wodę na świecie.

2.

Nabierz  z wiadra 25 łyżek wody i wlej je do przygotowanego słoika. To pokazuje całą słodką wodę na ziemi. Słodka woda to ta, która pochodzi z powietrza, lodowców, rzek, stawów, jezior i wód podziemnych. Wyobraź sobie, że cała pozostała w wiadrze woda to woda słona. 

3.

Z naszego słoika oznaczającego słodką wodę zabierzmy 8 łyżek wody i umieśćmy ją w szklance podpisanej „wody gruntowe”. Teraz nasza szklanka pokazuje wszystkie wody podziemne na całym świecie.

4.

Teraz z naszego słoika ze słodką wodą wybierzmy 1/10 łyżki – około 25 kropel i wlejmy do szklanki, którą nazwiemy „jeziora i rzeki”. Teraz ta szklanka zwiera całą wodę z jezior i rzek na całym świecie.

5.

Z naszego słoika ze słodką wodą zabraliśmy całą wodę zgromadzoną w wodach podziemnych, rzekach i jeziorach. Teraz słoik pokazuje wodę, która jest w atmosferze (chmury, deszcz, śnieg) oraz całą wodę na ziemi, która jest zamrożona (lodowce i pokrywa lodowa).

Zobaczcie teraz jak mało jest na świecie wody nadającej się do picia. 

Porozmawiaj teraz ze swoimi domownikami o ilości wody w każdym pojemniku. Skąd bierzemy wodę do picia? Ile na świecie jest słodkiej wody?

Close Menu
Skip to content