Samorządowcy z Osielska z wizytą w Oczyszczalni Józefów  2.10.2021r.

Samorządowcy z Osielska z wizytą w Oczyszczalni Józefów 2.10.2021r.

Grupa 16  osób – radnych z Przewodniczącym Rady, Zastępcą Wójta,  Dyrektorem GZK i mieszkańcami Gminy Osielsko  (woj. kujawsko-pomorskie) odwiedziła józefowską oczyszczalnię ścieków. Osielsko przymierza się do budowy podobnego obiektu i szuka najlepszych rozwiązań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w Polsce.

Goście zapoznali się z nowoczesną technologią oczyszczalnia ścieków, gospodarką osadową i sterowaniem procesami technologicznymi. Władze Osielska wybrały na cel wizyty studyjnej naszą oczyszczalnię m.in. ze względu na zastosowane w Józefowie  rozwiązania ekologiczne jak np. odzysk ciepła ze ścieków oczyszczonych, wykorzystanie fotowoltaiki i efektywną gospodarkę osadową.

Osielsko, podobnie jak Józefów, sąsiaduje z dużym ośrodkiem miejskim. Ta stanowiąca przedmieścia Bydgoszczy gmina jest najbogatsza w województwie kujawsko-pomorskim i jedną z najbogatszych w Polsce.

Osielsko rozważa budowę oczyszczalni, ponieważ – podobnie jak jeszcze kilka lat temu Józefów – chce uwolnić się od monopolu spółki komunalnej w sąsiedniej Bydgoszczy. Miasto ma wątpliwości co do naliczanych opłat i  bardzo wysokich wymagań jakości dostarczanych ścieków, obwarowanych karami. Planując taki obiekt, w trosce o mieszkańców i środowisko, gmina przygląda się najlepszym rozwiązaniom w Polsce.

Close Menu
Skip to content