Dzień Ziemi 2024

Dzień Ziemi 2024

22 kwietnia

Ziemia vs. plastik

Pomóżmy ziemi wygrać to starcie

 
 

 

 

Jednorazowy plastik zalewa świat.

Używamy go tak dużo, że jest wszędzie. Jednorazowe opakowania po użyciu lądują w koszu na śmieci, jednak te rzeczy nie znikają potem w magiczny sposób. Stają się problemem dla całej planety!

Niezliczona ilość słomek, jednorazowych kubeczków, sztućców, czy toreb sklepowych zalewa śmietniki na całym świecie.

Jest to ilość praktycznie niemożliwa do przetworzenia. Najważniejsze, aby zatrzymać wytwarzanie nowego plastiku i jak najwięcej wykorzystywać ten z recyklingu do wytwarzania potrzebnych przedmiotów.

 

Rzadko myślimy o wodzie, kiedy mówimy o plastiku, jednak wytworzenie plastikowej butelki wymaga sześć razy więcej wody niż zawiera sama butelka.

 

Zabierajmy do sklepu własne siatki, na pikniku korzystajmy z domowych sztućców i szklanek – przecież wystarczy je potem umyć . To jest dobre dla planety i dla naszych portfeli.

Napełnianie naszą Józefowską wodą butelek wielorazowego użytku jest dobre dla kieszeni i dla zdrowia!

Bo unikalny smak naszej kranówki może śmiało konkurować z niejedną wodą butelkowaną.

Pamiętajmy, że gdy gnieciemy delikatną, plastikową butelkę lub ją uszkadzamy – chociażby poprzez odkręcenie korka – uwalniamy substancje, które znajdują się w plastiku prosto do wody, którą zaraz będziemy pić.Dlatego jak najczęściej korzystajmy z czy bidonów czy butelek wielokrotnego użytku.

 

 

Starajmy się ograniczać używanie jednorazowych, plastikowych butelek. Zróbmy to dla siebie i dla naszej planety.

Ludzie kupują 60% więcej ubrań, a korzystają z nich o połowę czasu mniej niż 15 lat temu.

 

 
 

 

 

Szacuje się, że tekstylia odpowiadają za ok. 35% zanieczyszczenia oceanów mikroplastikiem.

My też możemy się zastanowić i pomóc planecie wybierając ubrania które są trwałe. Nie wybierajmy takich ubrań, które wyrzucimy po jednym nałożeniu.

Mikroplastik – to cząsteczki o średnicy od 5 mm do nawet 10 μ . Powstaje przy produkcji różnych plastikowych produktów. Uwalnia się do atmosfery także podczas składowania i degradacji plastikowych odpadów.

Mikroplastik jest w powietrzu, glebie i ludzkich organizmach.

Ograniczenie produkcji i używania tworzyw sztucznych to mniej mikroplastiku w środowisku. To zdrowszy świat dla wszystkich.

Mikroplastik znajduje się wszędzie – w oceanach jest w rybach i innych organizmach wodnych. Na lądzie jest w piasku, ziemii i organizmach zwierząt.

Jest też w powietrzu. Po prostu jest prawie wszędzie.

Nasze codzienne działania mają wpływ na środowisko.

Np. spróbujmy na domowym parapecie wyhodować bazylię, miętę, czy inne rośliny jadalne. To nie tylko ekologiczne, to także zdrowe. I smaczne!

Bądźmy bardziej eko na codzień.

Budujmy mądry świat bez nadmiaru plastiku.

Ważne, aby inwestować w innowacyjne technologie i materiały, które pomogą budować świat bez plastiku.

Wprowadzanie nowego rodzaju biodegradowalnych tworzyw sztucznych to przyszłość dla zastosowań plastiku tam gdzie jest on niezbędny lub trudny do wyeliminowania.

 

Wyrzucając śmieci stosujmy się do zasad recyklingu. Pamiętajmy o zgniataniu plastikowych opakowań, takich jak butelki aby wyrzucając je oszczędzać miejsce w koszach na odpady. Bierzmy też udział we wspólnym sprzątaniu lasów, parków. Razem możemy więcej. Razem mamy wpływ na przyszłość.

Razem możemy pomóc ziemi wygrać z plastikiem i odzyskać równowagę

 
 

 

 

Close Menu
Skip to content