Dzień Ziemi 2023

Dzień Ziemi 2023

22 kwietnia

1.

Zrównoważona moda

Postarajmy się, aby ubrania, które kupujemy były produkowane odpowiedzialnie. Tylko ok. 1% z corocznie wyprodukowanej odzieży poddawana jest recyklingowi. Z tego 87% czyli aż 40 milionów ton tekstyliów trafia na wysypiska lub jest spalane. 
Wybierając odpowiedzialnie przyczyniamy się do zmniejszania globalnych zanieczyszczeń, gdyż przetwarzanie materiałów tekstylnych odpowiada aż za 20% globalnych ścieków. Dzięki temu możemy też zmniejszyć globalną emisję CO2. Nie przyglądajmy się temu bezczynnie – kupujmy odpowiedzialnie. 

1.

2.

Pomóż w walce z plastikiem

Plastik stał się tak wszechobecny, że znajduje się dosłownie wszędzie. Jest w naszych domach, szkołach szpitalach. Praktycznie wszędzie, gdzie nie spojrzymy znajdują się wyroby plastikowe. Niestety tylko 9% zużytych plastikowych przedmiotów czy opakowań jest poddawana recyklingowi. Co się dzieje z resztą? Trafia na hałdy wysypisk lub bezpośrednio do naszego środowiska. Dlatego tak ważne jest zatrzymanie tego błędnego koła. Inaczej plastik i mikroplastik cały czas będzie jednym z głównych zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz ekosystemów planety. Ograniczenie w naszym życiu jednorazowych tworzyw sztucznych takich jak słomki, naczynia, sztućce, kubeczki czy siatki zakupowe ma ogromne znaczenie dla zdrowia nas wszystkich. Nasze wybory zawsze mają znaczenie.

2.

3.

Posadźmy nowe drzewa

Drzwa wychwytują dwutlenek węgla, są domem dla zwierząt, zwiększają różnorodność biologiczną. Drzewo produkują tlen który jest niezbędny do życia. To konieczny element do ograniczenia zmian klimatycznych. Dlatego każda okazja jest dobra, aby zasadzić swoje pierwsze lub kolejne drzewo. Rozejrzyjmy się, może gdzieś wokół nas są organizacje, które zajmują się sadzeniem drzew i możemy wesprzeć je swoim czasem i energią. Bo drzewo to tlen i życie – to zielone płuca dla naszej planety.

3.

4.

Pomóż oczyścić ziemię

Oceany są pełne plastikowych opakowań. Ryby, żółwie i inne morskie zwierzęta tracą życie zaplątując się w plastikowe siatki. W naszych lasach wszechobecne śmieci są takim samym zagrożeniem dla naszych dzikich zwierząt. Nie stójmy obok tego bezczynnie. Z okazji Światowego Dnia Ziemi zbierzmy rodzinę lub przyjaciół i wyruszmy do lasu na ratunek przyrodzie. Po prostu zróbmy to, czego sama przyroda nie może uczynić. Posprzątajmy nasze lasy, plaże z tego co nam przeszkadza. Jesteśmy przekonani że nie tylko jeże, ale wszystkie małe czy duże leśne zwierzęta będą nam za to wdzięczne. Po prostu warto być dobrym dla matki ziemi.

4.

Close Menu
Skip to content